کانون فرهنگی هنری امام حسین (ع) مسجد کاج
به نام خدا،کانون فرهنگی هنری امام حسین (ع) مسجد حسینه کاج، در سال 1390 در روستای خورمیز سفلی، واقع در شهرستان مهریز تاسیس شد.هدف این وبلاگ ارسال مطالب فرهنگی هنری و گزارش عملکرد کانون می باشد.
جوان در نگاه امام خمینی(ره)

بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران، همواره به جوانان و نیروی جوانی توجه و نظر خاصی داشتند و نیاز کشور به جوانان را، نیازی همیشگی دانسته و به یاری جوانان برای اصلاح کشور امیدوار بودند.


ایشان در سخنانی خطاب به جوانان می فرماید: «ما همیشه محتاج به شما جوان ها هستیم. ما بعدها برای کشورمان احتیاج به فعالیت شما جوان های برومند داریم و من امیدوارم که در همه مراحل، شما با مردانگی با هم همراهی کنید و این نهضت را به پیش ببرید.»ایشان هم چنین همت جوانان و اراده قاطع ملت را، مایه روسفیدی ملت و اسلام می خواند و کسب و حفظ استقلال کشور و الهی شدن آن را به همت ملت به ویژه جوانان وابسته می داند.


جایگاه جوان از نگاه امام:

عرصه کار و خدمت جوانان، در منظر رهبر فقید انقلاب، در واقع آوردگاه فراخى است که خیر و شر را در مصاف با یکدیگر قرار داده و آنان را به فکر و تفاهم و تبادل تجربیات به منظور حفظ ایمان و میهن فرا مى‏خواند. کوتاهى در هر بعد و حوزه و نادیده انگاشتن یا کم رنگ نمودن یکى به نفع دیگرى، حاکى از نارسایى تحلیل و شناخت عناصر تاثیرگذار مى‏باشد. اسلامیت و جمهوریت - که با پیوند میمون خود، سازگارى دین و مردم سالارى را در نهضت امام خمینى متجلى ساخت - حاکى از لزوم تلاش براى اسلام و ایران است. در این نگاه، هر جوان باید خود را براى خدمت در ابعاد مذهبى و ملى مهیا سازد. چرا که او در واقع سربازى است که آتیه نیکو و سرافراز و پیروزمندانه دین و کشور را رقم مى‏زند.

دامن زدن به تعصب‏هاى زیان بار مذهبى و احساسات ناسیونالیستى که در تقابل ناخوشایند ایمان و ملیت ظاهر مى‏گردد، حاصلى جز شکست و انزواى اسلام در صحنه قدرت و مدیریت جامعه نخواهد داشت.

«شماها ان شاءالله در آتیه براى اسلام و براى کشور خودتان سرباز لایق. . . باشید » 

من از خداى تبارک و تعالى، توفیق شما جوانان را و همین طور جوانان عزیزى که در خارج از کشور به اسلام خدمت مى‏کنند، از خداى تبارک و تعالى مى‏خواهم آنها، مجاهدینى هستند که با کمال اخلاص دارند خدمت مى‏کنند به ایران. و شما مجاهدینى هستید که با اخلاص دارید خدمت مى‏کنید به کشورتان و خداوند با شماست و شما را پیروز مى‏کند.

امام خمینى، همواره به فرداى نسل نو و کارآمدى آنان در پهنه کوشش‏هاى متنوع و انسان‏دوستانه مى‏نگریست. او هر جوانى را به منزله ذخیره عزت و اقتدار کشور تلقى مى‏کرد و از او انتظار داشت که خویشتن را براى ایفاى مسۆولیت‏هاى ملى و مردمى مجهز ومهیا سازد. در میان جوانان، رهبر فقید انقلاب، عنایت‏خاصى به دانشجویان داشت; آنان که خواه‏ناخواه روزى سکان‏دار این کشتى در دل طوفان‏ها و گرداب‏ها خواهند بود.

این که در کلام امام از دانشجوى ایرانى به عنوان وارث کشور یاد شده است، در حقیقت‏حوزه عملکرد و تاثیر بخشى این نیروى عظیم را خاطرنشان مى‏سازد. در نگاه وارث شناسانه، به هر حال از جفا کارى‏ها و یاس افکنى‏ها و حرمت‏شکنى‏ها در حق نسل جوان و دانشجو باید خوددارى کرد.

«شما [دانشجوها] ذخایر این مملکت هستید، جوانید، دانشجو هستید، ذخیره این مملکت هستید »  

«امید من به شماست. . . و شماها وارث این کشور هستید » 

رفتار عاطفى مناسب و درک موقعیت و منزلت دانشجویان، عامل تاثیرگذارى در هدایت‏گرى اندیشه‏ها و عاطفه‏هاى سرشار آنان خواهد بود. بدبینى‏ها و بى‏حرمتى‏ها و تکفیرهاى جاهلانه به مرور زمان فراخناى رابطه آنان را به تنگناى خسران‏آمیز تبدیل مى‏کند. رهبر فقید انقلاب، همواره بر روش و منش پدرانه و مهرورزانه با نسل جوان دانشگاهى تاکید و سفارش داشت، و اولیاى امور را از بى‏تفاوتى بر حذر مى‏داشت.

امام به نسل جوان اعتماد داشت امام خمینی (ره) به نسل جوان اعتماد داشت و در ابتدای پیروزی انقلاب بسیاری از مسئولان رده اول کشور را از میان جوانان انتخاب کرد چرا که جوانان در پیروزی انقلاب اسلامی و دوران دفاع مقدس نقش ویژه ای داشتند و همانطور که جوانان نسلهای گذشته آثار جاودانی به یادگار گذاشتند، جوانان این دهه نیز باید دین خود را به انقلاب و کشورشان ادا کنند. وقتی جوانان در مراکز فرهنگی مانند نمایشگاه ها جمع می شوند نبوغ و استعدادهای هنری خود را نمایان می کنند و البته برپایی چنین نمایشگاههایی می تواند قدرشناسی از جوانانی باشد که امروز گرد پیری بر چهره هایشان نشسته است.

امام خمینی رحمه الله و چشم امید به جوانان:

امام خمینی رحمه الله حکیمی ژرف اندیش بود که از آغاز نهضت اسلامی، با نگاه اندیشمندانه خود، موجب بیداری دینیِ قشر عظیم جوانان این مرز و بوم شد.

ایشان در آغاز حرکت الهی خود در نجف اشرف، تمامی جوانان روحانی و دانشجو را با نگاهی نو، همه سویه، ژرف و جامع به دین فراخوانْد و فرمود: «حس مسئولیت نسل جوان و کوشش های بی شائبه آنان در راه دفاع از اسلام و نوامیس قرآن مجید، در خور تقدیر و امیدواری است. این جانب در این تبعیدگاه ثانوی، چشم امیدم به جوانان روحانی و دانشگاهی مسلمان بوده و انتظار دارم که با تهذیب نفس و اخلاص، مطالعات و تحقیقات وسیع و دامنه داری را در زمینه شناخت احکام اسلامی و مبانی نورانی قرآن آغاز نمایند؛ اسلام واقعی را بشناسید و بشناسانید.»

تهذیب نفس جوانان در نگاه امام رحمه الله:

امام راحل و روشن اندیش که خود پیروز میدان مبارزه با هوای نفس بود، به خوبی از آموزه های آسمانی مکتب اسلام در مورد تهذیب نفس آگاهی داشت و بهترین دوره چنین مبارزه پی گیری را «ایام جوانی» می دانست و می فرمود: «اسلام آن قدر که به تهذیب این بچه های ما و جوان های ما کوشش دارد، به هیچ چیز کوشش ندارد. اسلام اصلاً برای آدم ساختن آمده است و این مکتب های انحرافی، آدم را از آدمیتش بیرون می کند.... مهم تر چیزی که برای کشور ما لازم است، تعهد اسلامی و تهذیب اسلامی است.»

 


ابزار و قالب وبلاگ :: تم ویوز

لينك | نوشته شده در شنبه ۱٧ خرداد ۱۳٩۳ساعت ٤:۳٠ ‎ب.ظ توسط کانون امام حسین(ع) نظرات ()