کانون فرهنگی هنری امام حسین (ع) مسجد کاج
به نام خدا،کانون فرهنگی هنری امام حسین (ع) مسجد حسینه کاج، در سال 1390 در روستای خورمیز سفلی، واقع در شهرستان مهریز تاسیس شد.هدف این وبلاگ ارسال مطالب فرهنگی هنری و گزارش عملکرد کانون می باشد.
فاطمه (س)، اسوه زنان دنیا

پیامبر گرامی اسلام (ص) فرمودند: مریم سلام الله علیها سیده و سرور زن های زمان خودش بود ولی دختر من فاطمه صلوات الله علیها سیده و سرور همه زن های عالم هست از اولین و آخرین آنها.

fatima


اینکه چرا فاطمه سرور همه زنهای عالم از اول و آخرین هست وقتی ما به احادیث نگاه می کنیم می بینیم برای فاطمه فضیلت هایی ذکر می شود که این فضیلت ها فاطمه (س) را برتری می دهد.
در وصف شخصیت عظیم این بانوی بزرگ اسلام، بسیار گفته شده اما هرچه بیشتر بگوییم حق آن بانوی دو عالم ادا نمی‌شود.
عظمت این بانوی بلند مرتبه آنقدر در فرهنگ شیعه بالاست که دو دهه را برای تعظیم، بزرگ‌داشت و سوگواری در رحلتش اختصاص داده‌اند.
اما در بیشتر مجالس فقط به سوگواری برای آن حضرت می‌پردازند و از شخصیت علمی و نفوذ تاریخی این بانوی بزرگ اسلام هیچ نمی‌گویند یا کم می‌گویند.
برای حضرت، فاطمه زهرا (س) هشت لقب شامل صدیقه، راضیه، مرضیه، زهرا، بتول، عذرا، مبارکه و طاهره ذکر کرده اند و در بعضی روایات، زکیّه و محدّثه از القاب ایشان و کنیه‌ او ˈ ام ابیها ˈ ذکر شده است.
عمر آن بزرگوار حدود هجده سال بوده است در روز جمعه بیستم جمادی الثانی سال پنجم بعثت به دنیا آمد و سال یازدهم از هجرت، سوم جمادی‌الثانی به دست گردانندگان سقیفه بنی ساعده شهید شد.
حضرت زهرا (س)، پدری چون حضرت محمد (ص) دارد که به تعبیر سعدی همه‌ی مراتب انسانیت را با کمالاتش پیموده است و همه‌ی تاریکی‌ها به جمالش روشن شده است و همه‌ صفات او در انتهای خوبی است و مادری چون خدیجه دارد که باید گفت اسلام مرهون آن بزرگوار است. مادری که سه سال مسلمانان محصور در شعب ابی‌طالب را اداره کرد و همه‌ اموال خود را در این راه هزینه کرد.
مادری که چندین سال در مکه با آن مصیبت‌های طاقت‌فرسا ساخت و دوشادوش رسول اکرم (ص)، اسلام را یاری فرمود و در این راه مشقت‌های فراوان دید.
حضرت زهرا سلام‌الله ‌علیها از نظر همسر و مصاحب و از نظر اولاد صالح نیز فوق‌العاده است شوهری چون امیرالمؤمنین (ع) دارد که بیش از 300 آیه از قرآن مجید درباره‌ی‌ او نازل شده است.
حضرت زهرا (س) از نظر فرزند، ام‌الائمه و سرّ مستودع است. مادر عصاره‌ی عالم خلقت، حضرت بقیّة الله (عجل الله تعالی فرجه الشریف) است.
از نظر فضایل انسانی، چه می‌توان گفت در حق کسی که پیامبر گرامی (ص) مکرر درباره‌اش فرموده است: ˈ انّ الله اصطفیک و طهرک واصطفیک علی نساء العالمین: همانا خداوند تو را برگزیده و پاکیزه و معصوم گردانیده و تو را بر همه‌ی زن‌ها رجحان داده استˈ . زهرا را ˈ ام ابیها ˈ گفته‌اند و این کنیه را پیامبر گرامی به ایشان داده است ام ابیها (مادر پدرش یعنی زهرا مادر پدر خویش است).
او بدون تردید، یکی از پرجاذبه‌ترین شخصیت‌های معنوی برای گروه‌های وسیعی از اقشار جامعه در طول تاریخ مسلمانی ما بوده زنان عالم باید این بانوی بزرگ را اسوه خود قرار دهند و رفتار، سیره و روش ایشان را الگوی خود قرار دهند.
توجه به رفتار و سیره ائمه اطهار(ع) انسان را از گمراهی ها نجات می دهد و راه رستگاری را برای او هموار می سازند.

اگر جامعه اسلامی بتواند زنان را با الگوی اسلامی تربیت کند، یعنی الگویی زهرایی، الگویی زینبی، زنان بزرگ، زنان با عظمت، زنانی که می توانند دنیایی و تاریخی را تحت تأثیر خود قرار دهند، آن وقت زن به مقام شامخ حقیقی خود نایل آمده است.
اسلام، فاطمه(س) آن عنصر برجسته و ممتاز ملکوتی را به عنوان نمونه و اسوه زن معرفی می کند، زندگی ظاهری او، جهاد او، مبارزه او، دانش او، سخنوری او، فداکاری او، شوهرداری او، مادری او، همسرداری او، مهاجرت او الگوی زنی که اسلام می خواهد بسازد این چنین است.

سخنرانی مقام معظم رهبری
ورزشگاه آزادی/ مورخ

30/7/76

 

 

 

فاطمه زهرا

(سلام الله علیها)سیمای پر فروغ ایمان ،نمونه روشن تقوا،اسوه زنان مسلمانآن هایی که در طول تاریخ-چه در جاهلیت قدیم و چه در جاهلیت بیستم-سعی کرده اند که زن را تحقیر و کوچک کنند و او را دلبسته به همین زخارف و زینت های ظاهری نمایند و پایبند مد و لباس و آرایش و طلا و زیورآلات کنند و وسیله و دست مایه ای برای خوشگذرانی های زندگی وانمود نمایند و عملا در این راه قدم بردارند،منطق آن ها منطقی است که مثل برف و یخ،در مقابل گرمای خورشید مقام معنوی فاطمه زهرا(علیها السلام)ذوب می شود و از بین می رود.

اسلام،فاطمه-آن عنصر برجسته و ممتاز ملکوتی –را به عنوان نمونه اسوه ی زن معرفی می کند.آن،زندگی ظاهری و جهاد و مبارزه و دانش و سخنوری و فداکاری و شوهرداری و مادری و همسری و مهاجرت و حضور در همه ی میدان های سیاسی و نظامی و انقلابی و برجستگی همه جانبه ی او که مرد های بزرگ را در مقابلش به خضوع وادار می کرد،این هم مقام معنوی و رکوع و سجود و محراب عبادت و دعا و صحیفه و تضرع و ذات ملکوتی و درخشندگی عنصر معنوی و همپایه و هموزن و همسنگ امیر المومنین و پیامبر بودن اوست.زن این است.الگوی زنی که اسلام می خواهد بسازد،این است.

پایه تمدن امروز اروپایی،همان فرهنگ رومی است.یعنی امروز آنچه که بر سر تا پای فرهنگ اروپایی و غربی و به تبع آن ها فرهنگ آمریکایی و خرده ریزهای غرب حاکم است،همان اصول و خطوطی است که در امپراتوری روم وجود داشته؛همان هاست که امروز ملاک و معیار است.آن زمان هم زنان را به بالاترین مقام می رساندند،احترامشان می کردند و به آرایش ها و زیورها تزئینشان می کردند؛اما برای چه؟برای اشباع یکی از خاکی ترین و مادی ترین خصلت های بشری در مرد!این ،چه قدر توهین و چه قدر تحقیر نسبت به انسان و نسبت به جنس زن است!در ایران هم عینا همین طور بود.از حرمسراهای پادشاهان ساسانی مطالبی شنیده اید.حرمسراداری یعنی چه؟حرمسراداری یعنی همان اهانت به زن.یک مرد چون قدرت دارد به خودش حق می دهد که هزار نفر زن در حرمسرای خودش نگهدارد!اگر همه ملت آن پادشاه هم همان طور قدرت داشتند،هر کدام به قدر خودشان هزار نفر،پانصد نفر،چهارصدنفر یا دویست نفر زن نگه می داشتند!این حاکی از چه نگرشی به زن است؟!

آن وقت در چنین دنیایی پیامبر اکرم دختری تربیت می کند که این دختر شایستگی آن را پیدا می کند که پیامبر خدا بیاید دست او را ببوسد!بوسه بر دست فاطمه زهرا از طرف پیامبر را،هرگز نباید حمل بر یک معنای عاطفی کرد.این خیلی غلط و خیلی حقیر است اگر ما خیال کنیم که چون دخترش بود و دوستش می داشت،دستش را می بوسید.مگر شخصیتی به آن ارجمندی،آن هم باآن عدل و حکمتی که در پیامبر هست و اتکایش به وحی و الهام الهی است،خم می شود و دست دخترش را می بوسد؟نه ،این یک چیز دیگر و یک معنای دیگری است؛این حاکی است که این دختر جوان،این زنی که وقتی از دنیا رفته ،بین هیجده سال تا بیست و پنج سال سن داشته(در سال ولادت ایشان در روایات اختلاف است) در اوج ملکوت انسانی قرار داشته و یک شخص فوق العاده بوده است.این نگرش اسلام به زن است؛سراغ این بروید؛هم در بررسی های مربوط به فرهنگ و مسائل اجتماعی و نگرش ها-که این خانم های عضو شورای فرهنگی،اجتماعی زنان مسئولش هستند-و هم در پرورش علمی .

مقام معنوی این بزرگوار،نسبت به مقام جهادی و انقلابی و اجتماعی او ،باز به مراتب بالاتر است.فاطمه زهرا(س) به صورت یک بشر و یک زن آن هم زنی جوان است اما در معنا،یک حقیقت عظیم و یک نور درخشان الهی و یک بنده ی صالح و یک انسان ممتاز و برگزیده است.کسی است که رسول اکرم(ص)به امیر المومنین(ع)فرمود:«یا علی...انت قائد المومنین الی الجنه...و فاطمه قد اقبلت یوم القیامه...تقود مومنات امتی الی الجنه»یعنی در روز قیامت،امیر المومنین(ع)مردان مومن را و فاطمه زهرا(س)زنان مومن را به بهشت الهی راهنمایی می کنند.او،عدل و همپایه و همسنگ امیر المومنین است.آن کسی که وقتی در محراب عبادت می ایستاد،هزاران فرشته مقرب خدا به او خطاب و سلام می کردند و تهنیت می گفتند و همان سخنی را بیان می کردند که فرشتگان،قبلا به مریم اطهر گفته بودند؛عرض می کردند:«یا فاطمه ان الله اصطفاک و طهرک و اصطفاک علی نساءالعالمین».این مقام معنوی فاطمه زهرا(س)است. زنی آن هم در سنین جوانی از لحاظ مقام معنوی به جایی می رسد که بنا بر آن چه در بعضی از روایات است،فرشتگان با او سخن می گویند و حقایق را به او ارائه می دهند.محدثه است ،یعنی کسی است که فرشتگان با او حدیث می کنند و حرف می زنند.این مقام معنوی و میدان وسیع و قله ی رفیع،در مقابل همه زن های آفرینش و عالم است.فاطمه زهرا(س)در قله ی این بلندای عظیم ایستاده و به همه زنان عالم خطاب می کند و آن ها را به پیمودن این راه دعوت می نماید.

در دوران سخت زندگی پیامبر و یاران ایشان در شعب ابی طالب ،وقتی که حضرت خدیجه(س)و جناب ابی طالب ،که پشتیبان پیامبر و امید ایشان بودند از دنیا رفتند پیامبر تنهای تنها شدند ؛فاطمه ی زهرا مثل یک مادر ،مثل یک مشاور،مثل یک پرستار برای پیامبر بوده است.آن جا بوده که گفتند فاطمه«ام ابیها»؛مادر پدرش است.این احساس مسئولیت است.آیا این نمی تواند برای یک جوان الگو باشدکه نسبت به محیط پیرامونی خودش زود احساس مسئولیت کند؟ نمونه بعد مسأله همسرداری و شوهرداری است.در طول ده سالی که پیامبر در مدینه بودند،حدود نه سالش حضرت زهرا و امیرالمومنین با همدیگر زن و شوهر بودند.در این نه سال ،جنگ های کوچک و بزرگی ذکر کرده اند-حدودشصت جنگ-که در اغلب آن ها هم امیرالمومنین بوده است.حالا شما ببینید،او خانمی است که در خانه نشسته و شوهرش مرتب در جبهه است؛و اگر در جبهه نباشد جبهه لنگ می ماند-این قدر جبهه وابسته به اوست-از لحاظ زندگی هم وضع رو به راهی ندارند،در حالی که دختر رهبری هم هست،دختر پیامبر هم هست،یک نوع احساس مسئولیت هم می کند.ببینید انسان چقدر روحیه ی قوی می خواهد داشته باشد تا بتواند این شوهر را تجهیز کند دل او را از وسوسه ی اهل و عیال و گرفتاری های زندگی خالی کند و به او دلگرمی بدهد،بچه ها را به آن خوبی که او تربیت کرده ،تربیت کند.حالا شما بگویید امام حسن و امام حسین،امام بودند و طینت امام داشتند،زینب که امام نبود.فاطمه زهرا او را در همین نه سال تربیت کرده بود. این طور خانه داری،این طور شوهرداری و این طور کدبانویی کردند و این طور محور زندگی فامیل ماندگار در تاریخ قرار گرفتند. حالا بعد از قضیه ی وفات پیامبر آمدن به مسجد و آن خطبه ی عجیب را خواندن خیلی شگفت انگیز است. با آن مصیبت ها وسختی ها به مسجد می آید و در مقابل جمعیت انبوه، با حجاب سخنرانی می کند که آن سخنرانی کلمه به کلمه اش در تاریخ می ماند.آیا این ها نمی تواند برای یک دختر جوان و یک خانم خانه دار یا مشرف به خانه داری الگو باشد؟

برگرفته از کتاب سیمای معصومین(علیهم السلام) در آیینه نگاه رهبری موسسه فرهنگی قدر ولایت

 

منابع: خبرگزاری ایرنا، پارس بلاگر، قاب معرفت

 


ابزار و قالب وبلاگ :: تم ویوز

لينك | نوشته شده در دوشنبه ٢٤ مهر ۱۳٩۱ساعت ۱٠:٢٧ ‎ق.ظ توسط کانون امام حسین(ع) نظرات ()