کانون فرهنگی هنری امام حسین (ع) مسجد کاج
به نام خدا،کانون فرهنگی هنری امام حسین (ع) مسجد حسینه کاج، در سال 1390 در روستای خورمیز سفلی، واقع در شهرستان مهریز تاسیس شد.هدف این وبلاگ ارسال مطالب فرهنگی هنری و گزارش عملکرد کانون می باشد.
گردهمایی کانون های فرهنگی وهنری مساجد مهریز برگزار شد

 به گزارش روابط عمومی کانون فرهنگی وهنری امام حسین مسجد کاج مراسمی به مناسبت 18اسفند بیستمین سالروزتاسیس کانون های فرهنگی هنری مساجد در مراسمی باحضور نماینده مجلس شورای اسلامی ، امام جمعه وتعدادی ازمسئولان شهرستان ازفعالان فرهنگی مساجد تجلیل شد.

حجت الاسلام و المسلمین دخیل عباس زارع زاده، نماینده مردم مهریز، خاتم، ابرکوه، بافق و بهاباد با تقدیر ازفعالیت های کانون های مساجد اظهارداشت: ما دربعد فرهنگی  مشکلمان این است که به سراغ روبنا می رویم و زیربنا را نمی بینیم.

وی ادامه داد: د مسائل فرهنگی دلایل ایجاد کننده مشکل را نمی بینیم، ما همیشه در پی معلول هستیم، در بحث درمان سراغ معلول می رویم و نه علت در حالی که ناهنجاری های جامعه خود به خود بوجود نمی آید.

وی افزود: جامعه ای موفق است که علت ها را پیگیری کند و برای حذف علت یا تغییر آن تلاش کند، کانون های مساجد باید ریشه ها را پیدا کنند، ریشه هایی چون فقر یا ولنگاری محیط که بر شرایط تاثیر دارند.

نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی اظهارداشت: ما بر اساس مکتب انقلاب کردیم، وقتی نسل جوان خراب شد ما کجا  می توانیم مکتب داشته باشیم، جنگ نرم بزرگترین خطر برای نظام است و کانون های فرهنگی و هنری باید به این مسئله توجه داشته باشند.


حجت الاسلام والمسلمین برهان، امام جمعه مهریز نیز در این همایش با اشاره به نقش  مهم کانون های فرهنگی اظهارداشت: کانون های فرهنگی هنری مساجد باید از انقلاب حمایت کنند.

وی افزود: عده ای از جوانان ناب باید بیایند و بیانات مقام معظم رهبری(مدظله العالی) را در مورد کانون ها پیاده کنند، انقلاب ما ریشه در اسلام دارد و ما باید برای انتخاب مسئولان کانون ها و هیات امنای مسجد سراغ دردمندان، نیکان و پاکان جامعه برویم.

امام جمعه مهریز تصریح کرد:  فعالیت های مسجد باید از لحاظ کیفیت در سطح بالایی باشد، کانون های مساجد باید مشکلات و معضلات مسجدها را در  همه زمینه ها حل کنند و نباید مورد کم لطفی قرار بگیرند.

وی ادامه داد: رویکرد کانون ها در مورد فرهنگ باید عمیق و کارشناسی شده باشد تا زمینه جذب جوانان به مساجد فراهم آید، همچنین هیات امنای مسجد باید التزام عملی به اسلام و نظام جمهوری اسلامی و اصل ولایت فقیه داشته باشند و با رسالت مسجد آشنایی کامل داشته باشند و اگرچنین نباشد باید هیات امنای مساجد ساماندهی شوند.

 سیدرضاآقایی، رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان مهریز نیز در این مراسم ضمن گرامیداشت 18اسفند بیستمین سالروزتاسیس کانون های فرهنگی هنری مساجد هدف تاسیس کانون های فرهنگی هنری مساجد را، احیای نقش واقعی فرهنگی و تبلیغی مساجد و استفاده بهینه از امکانات و تاسیسات دستگاه های  دولتی که امکان بهره وری فرهنگی را دارند دانست.

 وی با اشاره به اینکه  تاکنون 15 هزارکانون در کشور تأسیس شده که از این تعداد 470باب کانون در استان یزد فعالیت دارند افزود: اولین کانون فرهنگی و هنری مسجد در سال 1378 در شهرستان مهریز تاسیس شد و در سال 1391 به تعداد 47کانون افزایش یافته است.

وی خاطرنشان کرد: ازاین تعداد 18کانون فرهنگی و هنری در روستا و 29کانون در شهر فعالیت می کنند که از نظر کمی در شهرستان های استان رتبه اول را داریم.

وی با تاکید بر ارتقا سطح کیفی فعالیت کانون های فرهنگی هنری مساجد کانون های فرهنگی هنری مساجد اظهارداشت:  با توجه به تعداد مساجد باید نسبت به افزایش کانون ها هم تلاش نماییم، ما هرچقدر که تعداد کانون های مساجدمان بیشتر باشد اعتبار بیشتری را می توانیم جذب نماییم.

وی در ادامه به فعالیت های کانون های مساجد این شهرستان اشاره کرد و گفت: برگزاری  طرح آسمانی ، تاسیس و تجهیز  کتابخانه های مساجد، توزیع اقلام فرهنگی و کتاب ، بیمه کتابداران و مدیر مسئولان کانون های فرهنگی و هنری مساجد از جمله فعالیت های کانون های مساجد است.

محمدرضا شریفی، معاون اداری مالی دبیرخانه کانون های فرهنگی و هنری مساجد استان یزد نیز دراین مراسم اظهارداشت: راه اندازی کانون های فرهنگی هنری فضای جدیدی در عرصه فرهنگی مساجد ایجاد کرده است که باید از این ظرفیت نهایت استفاده را برد چرا که این کانون ها از مراکزمهم رونق بخشیدن به معنویات و فعالیت های فرهنگی و هنری است.

وی افزود: دراستان یزد 470 کانون داریم که شهرستان مهریز دارای بیشترین تعداد کانون در استان می باشد.

 رستگاری، معاون فرماندار مهریز نیز در این همایش گفت: در بحث کانون های مساجد ما باید فراتر از کانون به خود مسجد نگاه کنیم، ما باید مسجد را بعنوان الگو و ماکتی از جامعه مطلوب دینی در مقیاس کوچک به مردم ارائه دهیم چرا که هیچ الگویی بهتر از مسجد نیست.

وی ادامه داد: همه آنچه که در جامعه نیاز داریم باید در مسجد پیاده کنیم، باید در زمینه های مختلف اجتماعی، سیاسی، تربیتی، اقتصادی در مسجد برنامه ریزی داشته باشیم.

وی ادامه داد: مردم باید روش صحیح رفتار و کردار را در مسجد از علمای دین بیاموزند و آن را به جامعه تعمیم دهند، کانون های مساجد باید مردم را به مسجد جذب کنند و مسجد را بعنوان الگویی ازجامعه مطلوب به مردم ارائه دهند.

در پایان این مراسم از امام جماعت کانون فرهنگی هنری علمدار کربلا، مدیر مسئول کانون فرهنگی هنری امام خمینی(ره)، مدیرمسئول کانون فرهنگی هنری ابوالفضل،مدیر مسئول کانون فرهنگی هنری شهدای باغدهوک،مدیر کتابخانه کانون فرهنگی هنری ریحانه الرسول، مدیرکتابخانه کانون فرهنگی هنری امام جعفرصادق(ع)، مدیرمسئول کانون فرهنگی هنری شهیدمحصل، مدیرمسئول کانون فرهنگی هنری علامه مجلسی،مدیرمسئول کانون فرهنگی هنری شهیدرجایی،  عضو فعال کانون فرهنگی هنری قرآن و عترت بهادران، رابط و عضو فعال کانون فرهنگی هنری باب الحوائج،  مدیر مسئول کانون فرهنگی هنری نورالزهرا(س)، مسئول امور مساجد شهرستان مهریز به عنوان فعالان فرهنگی و هنری کانون های مساجد شهرستان با اهدای لوح و هدایا تجلیل شدند.


ابزار و قالب وبلاگ :: تم ویوز

لينك | نوشته شده در دوشنبه ٢۱ اسفند ۱۳٩۱ساعت ۱:٤۳ ‎ب.ظ توسط کانون امام حسین(ع) نظرات ()