کانون فرهنگی هنری امام حسین (ع) مسجد کاج
به نام خدا،کانون فرهنگی هنری امام حسین (ع) مسجد حسینه کاج، در سال 1390 در روستای خورمیز سفلی، واقع در شهرستان مهریز تاسیس شد.هدف این وبلاگ ارسال مطالب فرهنگی هنری و گزارش عملکرد کانون می باشد.
اول تیر روز تبلیغ و اطلاع رسانی دینی

تبلیغ و اطلاع رسانی دینی؛ گوهری ناشناخته

 

اول تیرماه در تقویم کشور ما «روز تبلیغ و اطلاع رسانی دینی» نامیده شده است. ماهیت دینی جامعه ما و حتی ابتنای نظام سیاسی بر مبانی اسلامی، اهمیت این موضوع را در کشور ما مضاعف کرده است. با این حال به نظر می رسد هنوز هم، چه در میان نخبگان و چه در افکار عمومی، ارزش تبلیغ و جایگاه مُبلِّغان، آنگونه که باید، شناخته نشده است.


 


ادامـه مـطـلـب

ابزار و قالب وبلاگ :: تم ویوز

لينك | نوشته شده در ۱۳٩٢/۳/۳٠ساعت ٤:٢٤ ‎ب.ظ توسط behzad نظرات ()
یکم تیر ماه روز اصناف

اول تیرماه هر سال، روز اصناف نام­گذاری شده است که البته دایره گسترده­ای دارد و شامل انواع شغل­ها و حرفه­ها می­شود. در نوشته پیش ­رو، با مراجعه به متون کهن فارسی، این موضوع (یعنی اخلاق اصناف و آداب کسب) را واکاویده ایم و برخی مطالب مرتبط را ـ ­چنان که خواهید دید ـ ارائه کرده­ایم.

 

 


ادامـه مـطـلـب

ابزار و قالب وبلاگ :: تم ویوز

لينك | نوشته شده در ۱۳٩٢/۳/۳٠ساعت ٤:۱٤ ‎ب.ظ توسط behzad نظرات ()
31 خرداد، سالروز شهادت دکتر مصطفی چمران

چمران از قلب بیروت سوخته و خراب تا قله های بلند کوههای جبل عامل و در مرزهای فلسطین اشغال شده از خود قهرمانیهای بسیاری به یادگار گذاشته و همیشه در قلب محرومین و مستضعفین شیعه جای گرفته است .

به گزارش گروه دفاع مقدس خبرگزاری « مهر» : دکتر مصطفی چمران در سال 1311 در تهران ، خیابان پانزده خرداد متولد شد. وی تحصیلات خود را در مدرسه انتصاریه، نزدیک پامنار، آغاز کرد و در دارالفنون و البرز دوران متوسطه را گذراند؛ سپس در دانشکده فنی دانشگاه تهران ادامه تحصیل داد و در سال 1336 در رشته الکترومکانیک فارغ التحصیل شد. چمران یک سال به تدریس در دانشکده فنی پرداخت. وی در همه دوران تحصیل شاگرد اول بود. در سال 1337 با استفاده از بورس تحصیلی شاگردان ممتاز به آمریکا اعزام شد و پس از تحقیقات علمی در جمع معروف ترین دانشمندان جهان در کالیفرنیا ومعتبرترین دانشگاه آمریکا - برکلی - با ممتاز ترین درجه علمی موفق به اخذ مدرک دکترای الکترونیک و فیزیک پلاسما گردید.

 


ادامـه مـطـلـب

ابزار و قالب وبلاگ :: تم ویوز

لينك | نوشته شده در ۱۳٩٢/۳/۳٠ساعت ۱٢:٤۳ ‎ب.ظ توسط behzad نظرات ()
روز شهادت شهید چمران، به نام روز بسیج اساتید نام‌گذاری شد

با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی، سال‌روز شهادت دکتر مصطفی چمران به نام روز بسیج اساتید نام‌گذاری شد. 

شورای عالی انقلاب فرهنگی در نشست پانزدهم تیرماه سال گذشته با پیشنهاد سازمان بسیج اساتید دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور برای نام‌گذاری سال‌روز شهادت دکتر مصطفی چمران به نام روز بسیج اساتید، موافقت و نام‌گذاری 31 خردادماه، سال‌روز شهادت دکتر مصطفی چمران به عنوان روز بسیج اساتید را تصویب کرد.

این مصوبه از سوی محمود احمدی‌نژاد  برای اجرا ابلاغ شد.

 

به نقل از آفتاب نیوز


ابزار و قالب وبلاگ :: تم ویوز

لينك | نوشته شده در ۱۳٩٢/۳/۳٠ساعت ۱٢:۳٦ ‎ب.ظ توسط behzad نظرات ()
11 شعبان، ولادت حضرت علی اکبر و روز جوان گرامی باد

زندگینامه حضرت علی اکبر علیه السلام

حضرت علی اکبر (ع) فرزند بزرگ امام حسین در سال 33 هجری قمری در مدینه دیده به جهان گشود.

مادر بزرگوار وی لیلا دختر ابی مره است . لیلا برای امام حسین پسری آورد، رشید، دلیر، زیبا، شبیه ترین کس به رسول خدا ، رویش روی رسول، گفتگویش گفتگوی رسول خدا ، هر کسی که آرزوی دیدار رسول خدا را داشت بر چهره پسر لیلا می نگریست، تا آنجا که پدر بزرگوارش می فرماید "هرگاه مشتاق دیدار پیامبر می شدیم به چهره او می نگریستیم"؛ به همین جهت روز عاشورا وقتی اذن میدان طلبید و عازم جبهه پیکار شد، امام حسین چهره به آسمان گرفت و گفت " اللهم اشهد علی هؤلاء القوم فقد برز الیهم غلام اشبه الناس برسولک محمد خلقا و خلقا و منطقا و کنا اذا اشتقنا الی رؤیة نبیک نظرنا الیه... " .

 

 


ادامـه مـطـلـب

ابزار و قالب وبلاگ :: تم ویوز

لينك | نوشته شده در ۱۳٩٢/۳/٢٩ساعت ۱٠:۳۱ ‎ق.ظ توسط behzad نظرات ()
روز جوان

توصیه مقام معظم رهبری به جوانان:

تحصیل

تهذیب

ورزش

روز جوان

جوانی، آغاز شکفتن است. جوانی، میلاد دوباره انسان است. انسان در جوانی، بار تکلیف الهی را به تازگی بر دوش گرفته است. خداوند، بسیاری از نعمت هایش را در جوانی به انسان ارزانی می‌دارد. در ایران اسلامی روز ولادت حضرت علی اکبر (ع) در ۱۱ شعبان، روز جوان نامگذاری شده است.

 

 


ادامـه مـطـلـب

ابزار و قالب وبلاگ :: تم ویوز

لينك | نوشته شده در ۱۳٩٢/۳/٢٩ساعت ۱٠:۱۸ ‎ق.ظ توسط behzad نظرات ()
29 خرداد، سالروز در گذشت دکتر علی شریعتی

خواستم که بگویم: فاطمه دختر خدیجه بزرگ است. دیدم که فاطمه نیست.
خواستم که بگویم: فاطمه دختر محمد (ص) است. دیدم که فاطمه نیست.
خواستم که بگویم: فاطمه همسر علــی است. دیــــدم که فاطمه نیست.
خواستم که بگویم: فاطمه مادر حسنیــن است. دیدم که فاطمه نیست.
خواستم که بگویم: فاطمه مادر زینب است. باز دیدم که فاطمه نیست.
نه اینها همه است و این هــمه فاطمه نیست؛ فاطمه، فاطمه است.

29 خرداد سالروز درگذشت دکتر علی شریعتی است. به همین مناسبت هر ساله به پاس خدمات ارزنده او به نسل جوان این کشور آثار و اندیشه های او همچون استاد شهید مرتضی مطهری مورد نقد و بازخوانی مستمر قرار می گیرد. بی شک او و استاد مطهری دو اندیشمند و دو متفکر تأثیرگذار در جامعه ایرانی بوده و هستند که اندیشه های آنان مقدمات نظری انقلاب اسلامی ایران را فراهم کرد. مجموعه آثار شریعتی که تاکنون بالغ بر 37 اثر رسیده است شامل آثار مختلفی چون، تاریخ، دین، جامعه شناسی، سیاست، عرفان، هنر و ... است.

 


ادامـه مـطـلـب

ابزار و قالب وبلاگ :: تم ویوز

لينك | نوشته شده در ۱۳٩٢/۳/٢٩ساعت ٩:٥٦ ‎ق.ظ توسط behzad نظرات ()
27 خرداد روز جهاد کشاورزی گرامی باد.

براساس منابع سازمان خواربار جهانی ساختار اصلی تولیدات کشاورزی جهان متکی بر 66 محصول کشاورزی شامل 41 محصول زراعی و 25 محصول دامی می باشد. البته این بدان معنا نیست که تنها 66 محصول کشاورزی در دنیا تولید می شود. بلکه این تعداد محصول به عنوان محصولات اصلی در ساختار کشاورزی دنیا مطرح می باشند. براساس اطلاعات موجود از بین 231 کشور دنیا، تقریبا 3/1 آنها در امر تولیدات کشاورزی پیشتاز بوده به نحوی که در تولید یک تا چند محصول کشاورزی، رتبه های اول تا دهم دنیا را به خود اختصاص داده اند در این زمینه جمهوری اسلامی ایران از جایگاه مناسبی در تولیدات کشاورزی دنیا برخوردار است.

 


ادامـه مـطـلـب

ابزار و قالب وبلاگ :: تم ویوز

لينك | نوشته شده در ۱۳٩٢/۳/٢٦ساعت ٢:٤٧ ‎ب.ظ توسط behzad نظرات ()
26خرداد سالروز شهادت شهیدان بخارایی، امانی، صفار هرندی و نیک نژاد؛
نگاهی به چگونگی دستگیری، محاکمه و اعدام شهدای مؤتلفه اسلامی

سه ماه و 18روز پس از اعدام انقلابی حسنعلی منصور نخست وزیر و دستگیری و بازپرسی ضارب و متهمین به شرکت در قتل منصور دادگاه عادی شماره 3نظامی در 19اردیبهشت 1344 رای خود را صادر کرد بر اساس این رای چهار نفر از متهمین به اسامی محمد بخارایی، مرتضی نیک نژاد، رضا صفار هرندی و حاج صادق امانی به اعدام محکوم شدند.

 


ادامـه مـطـلـب

ابزار و قالب وبلاگ :: تم ویوز

لينك | نوشته شده در ۱۳٩٢/۳/٢٥ساعت ۱٠:۱۸ ‎ق.ظ توسط behzad نظرات ()
پنجم شعبان ولادت امام زین العابدین علیه السلام

زندگینامه امام زین العابدین (ع)

نام: على بن الحسین .

کنیه: ابوالحسن و ابومحمد.

القاب: زین العابدین، سید الساجدین، سجّاد، زکىّ، امین و ذوالثفنات.

به خاطر عبادت زیاد و سجده‏هاى طولانىِ امام زین العابدین (ع)، پینه‏اى در پیشانى‏اش بسته بود. از این رو، به وى «ذوالثفنات» لقب دادند.

منصب: معصوم ششم و امام چهارم شیعیان.

تاریخ ولادت: نیمه جمادى الثانى سال 38.

 


ادامـه مـطـلـب

ابزار و قالب وبلاگ :: تم ویوز

لينك | نوشته شده در ۱۳٩٢/۳/٢٥ساعت ٩:٥٦ ‎ق.ظ توسط behzad نظرات ()
23 خرداد، مصادف است با 4 شعبان، روز جانباز

سالگرد میلاد حضرت ابوالفضل العباس(ع)، روز جانباز نام گذاری شده است. عباس(ع) بزرگ جانباز تاریخ انسانیت است که صحنه کربلا را تجلیگاه ایثار و جانبازی نمود. فداکاری های برادر رشید امام حسین(ع) در تاریخ بشر مانندی ندارد.

 


ادامـه مـطـلـب

ابزار و قالب وبلاگ :: تم ویوز

لينك | نوشته شده در ۱۳٩٢/۳/٢۳ساعت ٤:۳٠ ‎ب.ظ توسط behzad نظرات ()
سالروز ولادت مظهر ایثار و از خود گذشتگی، حضرت ابوالفضل عباس، مبارک باد

حضرت ابوالفضل العباس نخستین فرزند از ازدواج حضرت امیر المؤمنین على(علیه السلام) و ام البنین بود ایشان در روز چهارم شعبان سال 26 هجرى در مدینه چشم به جهان گشودند.

 


ادامـه مـطـلـب

ابزار و قالب وبلاگ :: تم ویوز

لينك | نوشته شده در ۱۳٩٢/۳/٢۳ساعت ٤:٢٢ ‎ب.ظ توسط behzad نظرات ()
بیانیه وزارت دفاع به مناسبت روز پاسدار

وزارت دفاع در بیانیه‌ای تأکید کرد: پاسداران سرافراز‌، رادمردانی با آرمان‌های والای الهی و جهان‌شمولند که همچون دژی مستحکم مردانه و شجاعانه مانند مولا و مقتدای خود حضرت حسین بن علی(ع) در جهت رسیدن به حق و حقیقت و تحقق اسلام از هیچ کوششی دریغ نکردند.

 


ادامـه مـطـلـب

ابزار و قالب وبلاگ :: تم ویوز

لينك | نوشته شده در ۱۳٩٢/۳/٢٢ساعت ٧:٤٠ ‎ق.ظ توسط behzad نظرات ()
سوم شعبان، میلاد با سعادت امام حسین علیه السلام، بر همه شیعیان جهان مبارک باد

به روز سوم ماه شعبان سال چهارم هجرت (1) دومین فرزند برومند حضرت على و فاطمه، که درود خدا بر ایشان باد، در خانه‏ ى وحى و ولایت، چشم به جهان گشود.چون خبر ولادتش به پیامبر گرامى اسلام (ص) رسید، به خانه‏ ى حضرت على و فاطمه (ع) آمد و اسماء (2) را فرمود تا کودکش را بیاورد.اسماء او را در پارچه‏ اى سپید پیچید و خدمت رسول اکرم (ص) برد،آن گرامى به گوش راست او اذان و به گوش چپ او اقامه گفت (3) .

 


ادامـه مـطـلـب

ابزار و قالب وبلاگ :: تم ویوز

لينك | نوشته شده در ۱۳٩٢/۳/٢٠ساعت ۳:۳۳ ‎ب.ظ توسط behzad نظرات ()
آموزش وکتابخانه

     مقدمه

آموزش یکی ازنیازهای جامعه برای اینکه هرفردکه خواستار کاری ووظایف باشد باید درآغاز آن دوره ای رابگذراندتابتواند کاری که به او محول می گردد باخوبی انجام دهدوکارآموزی بهترین روش برای یادگیری وظایف درهررشته بوده که باید درآموزش ویادگیری سعی وتلاش فراوانی نمودتازمانی که بصورت رسمی شروع بکارنمودی همه امور رابتواند باشایستگی به انجام برسانند امادراینجا بحث مادرآموزش کتابدار ومراجعین هرکتابخانه می باشدکه نیاز بهآموزش دارندتابتواندبنحو شایسته ازکتابخانه استفاده نمایند ضمنا دردوره های گذشته آموزش درکشورماخصوصا دررشته های فرهنگی وهنری به شیوه استاد وشاگردی مطرح بوده است واستاد هرچه تجربه داشت به شاگردان منتقل می نمود.

    آموزش فرآیندی می باشدکه طی آن فردمهارتهای مورد نیازبرای انجام یک عمل یاوظیفه شغلی راکسب می کنندیامهارت دراو بیشتر می شودویادگیری فرآیند تغییر یااصلاح کم وبیش دائمی دررفتار فرد می باشدکه فعالیت او ازطریق مشاهره در وی ایجاد می گردد.

کتابخانه برای جامعه دوکارکرد مهمی داردیکی آموزش ودیگری سرگرمی بهترین موادخواندنی وسرگرم کننده را عرضه می نمائیدومهارت واستعدادرابکار می اندازدتاسبب ترغیب عامه مردم به خواندن ولذت بردن شودوفرد را به خواندن کتب ودانشها رهنمون کندوآنهارا به مطالعه کتاب ترغیب کرده ومردم موقعی که نیاز به مطالعه راآموزش ببیندمی تواند درک کنندکه خواندن کتاب دارای ارزش بالایی است.


ادامـه مـطـلـب

ابزار و قالب وبلاگ :: تم ویوز

لينك | نوشته شده در ۱۳٩٢/۳/۱٦ساعت ٤:٥۸ ‎ب.ظ توسط behzad نظرات ()
عید مبعث برمسلمانان جهان مبارک باد

رسالت پیامبر اسلام

 

 واقعه وحادثه بعثت جایگاه ویژه ای درفرهنگ مسلمانان  داردآغاز اسلام درحقیقت ازبعثتپیامبرما حضرت محمد(ص)  می باشدواسلام دینی است که درابتدا باتعدادکم باشرایط سخت  شروع گردیدوبعد درسراسرعالم گسترش یافت وانسانهای زیادی به این دین پیوستندودراسلام آنچه گذشته ازهمین بعثت پیامبراست  که نقطه شروع تحول بزرگی در تاریخ بشریت بشمار می رود. وحضرت محمد (ص) بهترین وکاملترین دین رابرای بشریت به ارمغان آوردودر مدت محدودی محیط جاهلیت را به مرکز دانش وفضلیت تبدیل کردوامنیت وصلح رابرقرارنمودوفتنه وآشوب وغارتگری  وبی رحمی راازمیان مردم برداشت وبهداشت واصلاح محیط را تعلیم فرمودوبساط بت پرستی وگناه راازجامعه برچید.


ادامـه مـطـلـب

ابزار و قالب وبلاگ :: تم ویوز

لينك | نوشته شده در ۱۳٩٢/۳/۱٦ساعت ٤:٤۳ ‎ب.ظ توسط behzad نظرات ()
13رجب میلاد مسعود امام علی بن ابی طالب(ع) وروز پدربر شیعیان مبارک باد

زندگینامه حضرت علی(ع)

حضرت امیر المومنین علی (ع ) فرزند ابوطالب شیخ بنی هاشم عموی پیغمبر اکرم (ص) بود که پیغمبر اکرم او را سرپرستی نموده و در خانه خود جای داده و بزرگ کرده بود و پس از بعثت نیز تا زنده بود ازآن حضرت حمایت کرد و شر کفار عرب و خاصه قریش را از وی دفع نمود .

 

 

علی ع بنا به نقل مشهور ده سال پیش از بعثت متولد شد و پس از شش سال بر اثر قحطی که در مکه و حوالی آن روی دا د بنا به در خواست پیغمبر اکرم ص از خانه پدر به خانه پسرعموی خود پیغمبر اکرم منتقل کردید. و تحت سرپرستی و پرورش مستقیم آن حضرت درآمد پس از چند سال که پیغمبر اکرم ص به موهبت نبوت نایل شد و برای نخستین بار در غار حرا وحی آسمانی به وی رسید. وقتی که از غار رهسپار شهر و خانه خود شد وما جرارا فرمودعلی ع به آن حضرت ایمان آورد. وباز درمجلسی که پیغمبرا کرم ص خویشاوندان نزدیک خود را جمع کرده و بدین خدا دعوت نمود فرمود نخستین کسی از شما که دعوت مرا بپذیرد خلیفه و وصی و وزیر من خواهد بود.تنها کسیکه از جای خود بلند شد و ایمان آورد علی ع بود و پیغمبر اکرم ایمان او را پذیرفت و وعده های خود را درباره اش امضا نمود. از این روی علی ع نخستین کسی است که به اسلام ایمان آورد و نخستین کسی است که هرگز غیر خدای یگانه را نپرستید.


ادامـه مـطـلـب

ابزار و قالب وبلاگ :: تم ویوز

لينك | نوشته شده در ۱۳٩٢/۳/٢ساعت ٩:٥٥ ‎ق.ظ توسط behzad نظرات ()