کانون فرهنگی هنری امام حسین (ع) مسجد کاج
به نام خدا،کانون فرهنگی هنری امام حسین (ع) مسجد حسینه کاج، در سال 1390 در روستای خورمیز سفلی، واقع در شهرستان مهریز تاسیس شد.هدف این وبلاگ ارسال مطالب فرهنگی هنری و گزارش عملکرد کانون می باشد.
اول اردیبهشت و روز بزرگداشت سعدی شیرازی مبارک باد

شرح زندگی نامه سعدی

شیخ مصلح الدین سعدی شیرازی بی تردید بزرگترین شاعری است که بعد از فردوسی آسمان ادب فارسی را با نور خیره کننده اش روشن ساخت و آن روشنی با چنان تلألویی همراه بود که هنوز پس از گذشت هفت قرن تمام از تاثیر آن کاسته نشده است و این اثر تا پارسی برجاست همچنان برقرار خواهد ماند.


ادامـه مـطـلـب

ابزار و قالب وبلاگ :: تم ویوز

لينك | نوشته شده در پنجشنبه ٢٩ فروردین ۱۳٩٢ساعت ٥:۳٧ ‎ب.ظ توسط behzad نظرات ()
29 فروردین روز غیور مردان ارتش جمهوری اسلامی گرامی باد.
 
 بیست و نه فروردین، مصادف با روز ارتش جمهوری اسلامی ایران و بزرگداشت حماسه آفرینی های دلاور مردان نیروی زمینی ارتش است. همزمان با به ثمر رسیدن انقلاب اسلامی، ارتش رژیم شاهنشاهی که پیکره اصلی آن را جوانان برومند خانواده های مسلمان و اغلب مستضعف ایرانی تشکیل می داد، به ندای آسمانی رهبر انقلاب لبیک گفت و در نتیجه همصدا و همراه با امت در براندازی رژیم ستمشاهی وستیز بی امان با دشمنان داخلی و خارجی انقلاب برخاست و به عنوان نخستین بازوی توانمند نظامی انقلاب در جهت تحقق اهداف جمهوری اسلامی ایران تلاشهای خستگی ناپذیر و مستمری را با فداکاری و ایثار و در ابعاد مختلف آغاز کرد. به همین مناسبت امام امت روز بیست و نه فروردین را به نام روز ارتش نامگذاری کرد. امام خمینی (ره) روز پیوستن ارتش به مردم را با عبارت حکیمانه "لحظه شادی بندگان خدا و یاس ستمگران" نقطه عطف درخشان و افتخار آمیز قلمداد فرمود.
 

روز ارتش جمهوری اسلامی گرامی باد

 

 


ادامـه مـطـلـب

ابزار و قالب وبلاگ :: تم ویوز

لينك | نوشته شده در چهارشنبه ٢۸ فروردین ۱۳٩٢ساعت ٤:۳٠ ‎ب.ظ توسط behzad نظرات ()
بیستم فروردین ، روزملی فناوری هسته ای و تجلی با شکوه اراده ایرانی مبارکباد

سوخت هسته ای

    سوخت رآکتورهای هسته ای باید به گونه ای باشد که متحمل شکافت حاصله از نوترون بشود0 تفاوت بین سوخت یک خاصیت در دسته بندی رآکتورها است 0

   در کنار قابلیت شکافت ؛ سوخت بکار رفته در رآکتور هسته ای باید بتواند نیازهای دیگری را نیز تامین کند 0 سوخت  باید از نظر مکانیکی قوی ؛ از نظر شیمیائی پایدار و در مقابل تخریب تشعشعی مقاوم باشد تا تحت تغییرات فیزیکی و شیمیائی محیط رآکتور قرار نگیرد0 هدایت  حرارتی ماده باید بالا باشد بطوری که بتواند حرارت را خیلی راحت جابجا کند 0 همچنین امکان بدست آوردن ؛ ساخت راحت ؛ هزینه نسبتا پائین و خطرناک نبودن از نظر شیمیائی از دیگر فایده های سوخت است 0

    از مهمترین منابع استفاده صلح آمیز ار انرژی اتمی  ؛ ساخت رآکتورهای هسته ای جهت تولید برق می باشد 0 رآکتور هسته ای وسیله ای است که در آن فرآیند شکافت هسته ای بصورت  کنترل شده انجام میگیرد 0 در طی این فرآیند انرژی زیادی آزاد میگردد به نحوی که مثلا در اثر شکافت نیم کیلوگرم اورانیوم انرژی  معادل بیش از 1500 تن ذغال سنگ بدست می آید 0 هم اکنون در سراسر جهان رآکتورهای متعددی در حال کار وجود دارد  که بسیاری از آنها برای تولید قدرت و به منظور  تبدیل آن به انرژی  الکتریکی ؛ پاره ای برای راندن کشتیها و زیر دریائیها و برخی برای تولید رایو ایزوتوپها و تحقیقات علمی و گونه هائی نیز برای مقاصـد آزمایشــی و آموزشی مورد استفاده  قرار میگیرند0 در رآکتورهای هسته ای که برای نیروگاههای اتمی  طراحی شده اند ( رآکتور های قدرت ) اتمهای اورانیوم و پلوتونیوم توسط نوترونها شکافته می شوند وانرژی آزاد شده گرمای لازم را برای تولید بخار ایجاد کرده و بخار حاصله برای چرخاندن توربینهای مولد برق بکار گرفته می شوند0


ادامـه مـطـلـب

ابزار و قالب وبلاگ :: تم ویوز

لينك | نوشته شده در سه‌شنبه ٢٠ فروردین ۱۳٩٢ساعت ٤:٤۸ ‎ب.ظ توسط behzad نظرات ()
شهادت حضرت فاطمه زهرا(س)بر عموم مسلمانان تسلیت باد

 زندگینامه حضرت فاطمه زهرا(س)

 

  همان طوری که در سیزدهم جمادی الاولی بیان کردیم، درباره تاریخ شهادت حضرت زهرا(سلام الله علیها) میان علما و تاریخ نگاران شیعه و اهل سنت اختلاف است. معروف و مشهور میان مورخان و سیره نگاران شیعه این است

 که آن حضرت در سوم جمادی الآخر، یعنی نود و پنج روز پس از رحلت پدر ارجمندش رسول خدا(صلی الله علیه و آله و سلم) بر اثر ضرب و شتم مأموران دستگاه غاصب خلافت، به مدت چهل روز بیمار و پس از آن، مظلومانه به شهادت رسید.
بدین منظور، این روز، روز سوگواری و حزن و اندوه شیعیان و محبان اهل بیت(علیهم السلام) است و آنان، این واقعه جان سوز را به یادگار دلبندش حضرت حجت بن الحسن(علیه السلام) و به سادات بنی الزّهرا(سلام الله علیها) تسلیت می گویند.
سید بن طاووس در الاقبال، زیارت ویژه ای برای حضرت فاطمه زهرا(سلام الله علیها) نقل کرد و سپس گفت: روایت گردیده است که هر کسی آن حضرت را با این زیارت نامه، زیارت کند و در پیشگاه پروردگار متعال استغفار نماید، خداوند سبحان گناهانش را آمرزیده و او را وارد بهشت برین خواهد کرد.
در آغاز زیارتش آمده است: اَلسّلام علیک یا سیدة نساءِ العالمین، السّلام علیک یا والدة الحجج علی النّاس اجمعین …

 


ادامـه مـطـلـب

ابزار و قالب وبلاگ :: تم ویوز

لينك | نوشته شده در دوشنبه ۱٩ فروردین ۱۳٩٢ساعت ٤:٥۸ ‎ب.ظ توسط behzad نظرات ()
روز پیوندبا طبیعت وزیبائیهای بهارمبارک باد
فلسفه سیزده بدر و روز طبیعت

سیزدهمین روز از هر ماهی در گاهنامه‌ی ایرانی تیر یا تیشتر نام دارد و روز سیزده ماه فروردین به جشن سیزده بد‌ر و روز

طبیعت نام گذاری شده است. جشن سیزده فروردین ماه روز بسیار مبارک و فرخنده است. ایرانیان چون در مورد این روز

 آگاهی کمتری دارند آن روز را نحس می دانند و برای بیرون کردن نحسی از خانه و کاشانه خود کنار جویبارها و سبزه ها

می روند و به شادی می پردازند.


ادامـه مـطـلـب

ابزار و قالب وبلاگ :: تم ویوز

لينك | نوشته شده در دوشنبه ۱٢ فروردین ۱۳٩٢ساعت ٢:۱٧ ‎ب.ظ توسط behzad نظرات ()
12 فروردین روز جمهوری اسلامی مبارک باد

صبحگاه 12 فروردین که روز نخستین حکومت ا... است از بزرگترین اعیاد ملی و مذهبی ماست و ملت ما باید این روز بزرگ را عید بگیرند و زنده نگه دارند. روزی که کنگره های قصر 2500 ساله حکومت طاغوتی فرود ریخت و سلطه شیطانی برای همیشه رخت بربست و حکومت مستضعفین جانشین آن گردید . " پیام امام خمینی 12/1/58 روز 12 فروردین 1358، روز اعلام نتایج همه پرسی در مورد نوع حکومت پس از انقلاب اسلامی بود که طی آن 2/98 درصد مردم ایران به " جمهوری اسلامی " رای آری دادند. مردم ایران اسلامی اگرچه در طول مبارزات انقلابی خود شعار استقلال ، آزادی ، جمهوری اسلامی را در سرلوحه شعارهای خود قرار داده بودند و به این ترتیب با فریادهای خود اجماع قاطع خود را در مورد جمهوری اسلامی اعلام کرده بودند اما جهت تثبیت ثمره مبارزات اسلامی خود در روزهای دهم و یازدهم فروردین 58 با حضور در پای صندوقهای رای به حکومت " جمهوری اسلامی " رای قاطعی دادند. پیش از آن برخی گروهها و جریانات سیاسی ناهمسو با جریان عمومی مردم پیشنهادهای مختلفی مانند جمهوری ( بدون قید اسلامی ) و یا جمهوری دمکراتیک و ... جهت نوع و شکل حکومت آینده می دادند. اما حضرت امام خمینی از مردم خواستند که " رای بدهید به جمهوری اسلامی ، نه یک حرف زیادتر و نه یک حرف کمتر . " به این ترتیب 2/98 مردم با لبیک به ندای رهبر خود پایه های نظام اسلامی را تثبیت کردند و خواستار حاکمیت اسلام ناب و مترقی در حکومتی بر پایه مشارکت و حضور مردم در سرنوشت خویش شدند.


ابزار و قالب وبلاگ :: تم ویوز

لينك | نوشته شده در دوشنبه ۱٢ فروردین ۱۳٩٢ساعت ٩:٠٢ ‎ق.ظ توسط behzad نظرات ()
نماز موجب رستگاری وبهترین اعمال دین است

نماز فضلیت  وپاکی وسرو دتوحید ویکتاپرستی می باشد وریسمانی است که انسانهارا به پروردگار نزدیک می کنند ونماز درزندگی انسان بقدری ارزش داردکه پیامبران  برای یک لحظه ازآن غافل نمی شدندواز هر راهی که ممکن بود دیگران راهم به این عبادت ملکوتی تشویق می نمودند درهرصورت نماز ازاحکام ودستورات  وخواسته های خداوندی است وکسانی این فرمان خدا مهربان سرپیچی نمایند جزایشان را درروز قیامت خواهنددید. وقرآن کریم که معجزه آسمانی است نخستین نشانه حکومت صالحان  را به پا داشتن نماز  می شمارد ونماز قدیمی ترین عبادتی است که همه ادیان  به نماز اهمیت می دادند.نماز مراسم خاصی می باشد که برای عبادت وپرستش پروردگار وراز ونیاز باآن حضرت می باشد که درآن جنبه های ارزنده وآموزنده بخصوصی درنظر گرفته شده وبه همین جهت شکل مخصوصی به خود می گیرد.

موقعی که ما درروز چندین بار نماز برپا می داریم مرتبا راهنمایی ومبراشدن ازگناه را ازپروردگار درخواست می نمائیم ودرشبانه روز پنج بارجمله های نماز را تکرارمی کنیم ودر حقیقت به خود تلقین می کنیم که باید انسانی موثر وپاک  وهدایت یافته  باشیم وتنها پروردگار را درزندگی موثر دانسته وبرای اوتعظیم وکرنش نموده وسپاس ستایش را مخصوص اوبدانیم وبدیهی است که تکرار جملات نماز درروح وتفکر ما تاثیرداشته ومارا به راهی خواهدکشاندکه درپی آن می باشیم وبا این بیان کوتاه به راز ورموز نماز  پی ببریم که درشبانه روز چندین بار باید نماز بخوانیم.


ادامـه مـطـلـب

ابزار و قالب وبلاگ :: تم ویوز

لينك | نوشته شده در شنبه ۳ فروردین ۱۳٩٢ساعت ٧:٠۸ ‎ب.ظ توسط behzad نظرات ()
احادیثی ازحضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها

« وَاحْمَدُوا الَّذى لِعَظمَتِهِ وَ نُورِهِ یبْتَغى مَنْ فِى السَّمواتِ وَ الاَْرْضِ إِلَیهِ الْوَسیلَةَ، وَ نَحْنُ وَسیلَتُهُ فى خَلْقِهِ، وَ نَحْنُ خاصَّتُهُ وَ مَحَلُّ قُدْسِهِ، وَ نَحْنُ حُجَّتُهُ فى غَیبِهِ، وَ نَحْنُ وَرَثَةُ أَنـْبِیائِهِ.»
خدایى را حمد و سپاس گویید که به خاطر عظمت و نورش، هر که در آسمانها و زمین است به سوى او وسیله مىجوید، و ما وسیله او در میان مخلوقاتش و خاصّان درگاه و جایگاه قدس او و حجّت غیبى و وارث پیامبرانش هستیم.

عَنْ فاطِمَةَ الزَّهْراءِ(علیها السلام) قالَتْ: قالَ لى رَسُولُ اللّهِ(صلى الله علیه وآله وسلم): یا حَبیبَةَ أَبیها کُلُّ مُسْکِر حَرامٌ، و کُلُّ مُسْکِر خَمْرٌ.
پیامبر خدا(صلى الله علیه وآله وسلم) به من فرمود:اى دوستِ پدر! هر مست کننده اى حرام است، و هر مست کننده اى خمر است.


ادامـه مـطـلـب

ابزار و قالب وبلاگ :: تم ویوز

لينك | نوشته شده در جمعه ٢ فروردین ۱۳٩٢ساعت ٦:٠۱ ‎ب.ظ توسط behzad نظرات ()
دوم فروردین سالروزعملیات فتح المبین درسال 1361

عملیات فتح المبین

عملیات فتح المبین

با پیروزی عملیات طریق القدس و قطع ارتباط زمینی یگان های تحت امر سپاه سوم عراق در دو منطقه ی غرب دزفول و غرب رود کارون، زمینه مناسب برای عملیات در هر یک از این دو منطقه فراهم شد. منطقه غرب دزفول به دلایلی همچون دور کردن دشمن از شهرهای اندیمشک، دزفول، شوش و تناسب استعداد  یگان های خودی با وسعت منطقه و تناسب وضعیت طبیعی زمین منطقه با رزم نیروی پیاده، برای اجرای عملیات برگزیده شد، سپس یگان ها نقاط حساس زمین را شناسایی کردند. عقبه دشمن به دو تنگه عین خوش و رقابیه اتکاء داشت، بنابراین با توجه به این وضعیت، عملیات طراحی و اجرا شد. در محور شمالی دو قرارگاه و در محورهای شرقی و جنوبی هر کدام یک قرا گاه وارد عمل شدند. در مرحله اول، تنگه عین خوش توسط تیپ 14 امام حسین (ع) با فرماندهیحسین خرازی مسدود شد.

توپخانه دشمن در منطقه "علی گره زد" با عملیات نفوذی، یک گردان از تیپ 27 حضرت رسول (ص) به فرماندهیمحسن وزواییرا منهدم کرد. در مرحله دوم تنگه رقابیه مسدود شد؛ یگان های خودی با استفاده از کانالی که در زمین های رملی احداث شده بود، تنگه رقابیه را دور زدند و دشمن را از پشت محاصره کردند. دشمن که از همان مرحله اول موقعیت خود را در خطر دیده بود، برای خروج از محاصره، فشار شدیدی وارد می آورد تا تنگه عین خوش را باز کند، اما با رشادت نیروهای تیپ 14 امام حسین (ع) موفق نمی شود. در مرحله سوم، پیشروی به مقر فرماندهی دشمن آغاز شد و یگان 27 حضرت رسول (ص) به فرماندهی

احمد متوسلیان، سایت 4 و 5 را که محل استقرار فرماندهی لشکر یک مکانیزه دشمن بود، به اشغال در آورد. در مرحله چهارم، با پاک سازی منطقه آزاد شده و تعقیب دشمن، ارتفاعات منطقه عملیاتی به تصرف درآمد و  دشمن به غرب رودخانه رویرج عقب رانده شد. بدین ترتیب همه اهداف تامین گردید و لشکر ده زرهی و یک مکانیزه عراق نیز آسیب جدی دیدند.

منطقه : جبهه جنوبی – شوش و دزفول

رمز : یا زهرا (س)

تاریخ : 2/1/61 تا 10/1/61

هدف: آزاد سازی منطقه غرب دزفول و جاده دزفول – دهلران و تامین اندیمشک، شوش ، دزفول و جاده اندیمشک – اهواز

وسعت منطقه آزاد شده : 2400 کیلومتر مربع


ادامـه مـطـلـب

ابزار و قالب وبلاگ :: تم ویوز

لينك | نوشته شده در جمعه ٢ فروردین ۱۳٩٢ساعت ۳:۳۱ ‎ب.ظ توسط behzad نظرات ()
دوم فروردین فاجعه خونین هجوم به مدرسه فیضیه

فاجعه هجوم به مدرسه فیضیه توسط عوامل رژیم شاهنشاهی نقش مهمی در افشای ماهیت رژیم پهلوی و شکل گیری نهضت اسلامی به رهبری حضرت امام خمینی داشت. این فاجعه در روز دوم فروردین 1342 شمسی مطابق با روز شهادت امام جعفر صادق (ع) روی داد


ادامـه مـطـلـب

ابزار و قالب وبلاگ :: تم ویوز

لينك | نوشته شده در جمعه ٢ فروردین ۱۳٩٢ساعت ۳:۱٢ ‎ب.ظ توسط behzad نظرات ()